Rekuperace

Rekuperační jednotka zajišťuje větrání Vašeho rodinného domu. Vzduch odváděný z místností jako jsou šatny, WC, koupelny a kuchyně předává teplo vzduchu, který přivádíme z exteriéru do pobytových místností. Přenos tepla probíhá obvykle v deskovém rekuperačním výměníku, aniž by docházelo k přenosu pachů. Rekuperační jednotky jsou obvykle schopny pracovat s účinností až 85 %. Jednotka je vybavena na přívodu a odtahu EC ventilátory a také filtry.  

schema rekuperace

Schéma rekuperační jednotky (zdroj: www.rodinne-drevostavby.cz)


Jednotka ve standartním režimu pracuje na otáčky nastavené uživatelem, při použití WC či koupelny je pak možné pomocí spínače umístěného v referenčních místnostech zvýšit výkon jednotky na maximum tak, aby byly provětrány místnosti, kde dochází ke vzniku škodlivin (pachy, vodní páry).

rekuperace nakres
Půdorys s rozvody vzduchu (zdroj: www.tsc-lg.cz.cz)


Rekuperační jednotky se vyrábí jak horizontální pro umístění do podhledu, tak vertikální pro zavěšení na stěnu. Nasávání a výfuk vzduchu je dle možnosti stavby realizován buď přes fasádu, nebo střechu.


Při realizaci rekuperace je nutné mít na zřeteli podmínky pro správný chod v rámci součinnosti s ostatním vybavením domácnosti, jako jsou krby, digestoře či sporáky.

Ing. Martin ŘEZNÍČEK, vedoucí projekce, T 517 317 560, M 777 738 203, E m.reznicek@trasko.cz